לא תשקוט הארץ - פרק ג' - אל ארץ תחתית

17 אוק 2014
70 618 צפיות

לא תשקוט הארץ
40 שנה למלחמת יום הכיפורים 2013-1973
סדרה תיעודית בארבעה פרקים
ארבעה עשורים לאחר מלחמת אוקטובר 1973 מתבוננת עדשת המצלמה בפנים המיוסרות, למודות הלקח, של הדור שהלך אל המלחמה ושב ממנה, אם שב, שונה מאוד. מה קרה באותה שנה מעצבת, 1973: באביב השאננות, בקיץ האשליות, בסתיו ההלם ובחורף הדמעות? איך נקלעה ישראל למלחמה שהוזהרה כי בוא תבוא, אך סירבה לשלם את מחיר ההימנעות ממנה, במתינות מדינית ובמוכנות צבאית? האומנם זו הייתה מלחמה בלתי נמנעת? הסדרה מכניסה את הצופה לתוך ה"בור" של מוצב הפיקוד העליון בקריה, לחדר הישיבות של גולדה מאיר ולשיחה כמוסה שלה בבית הלבן עם הנשיא ניקסון, למפקדות בחזיתות ולאימת המוות של הלוחמים משני עברי סואץ וברמת הגולן. לדין וחשבון נוקב לעצמם ולשני דורות - דור המלחמה ודור ההווה - מתייצבים מול המצלמות הנרי קיסינג'ר, אנשי "המוסד" שהשתתפו במבצעים עלומים ומעולם לא נחשפו, שותפי-סוד לתחושת האובדנות הפרטית והלאומית של גולדה ושל משה דיין, חברי ממשלה ומטכ"ל, ראשי מודיעין, מפקדים, חיילים, שבויים, פצועי גוף ונפש.
הפקה: עמית גורן
בימוי: עמית גורן, לוי זיני, אידו סלע
תחקיר, תסריט וראיונות: אמיר אורן, מיכה פרידמן
ייעוץ היסטורי, תחקיר וראיונות: ד"ר גדעון אביטל-אפשטיין
תחקיר דמויות: יפה גנור
תחקיר ארכיון: דניאלה רייס רזון
עריכה: נועה קידן, מיכה ליבנה, יוני צרויה
צילום: שרק דה מאיו
הקלטה: אוני אלבר
מנהל הפקה: אסף יחזקאל
מוסיקה: שי אלון
קריין: מיכה לבינסון
עיצוב תמונה: אהרון פאר
עיצוב פסקול: תומר אליאב
רישומים: דוד ריב
עיצוב רקעים ואנימציה: עידו קצירי
אנימציה, פתיח וקומפוזיטינג: תום קוריס
©2013 הפיק: עמית גורן הפקות בע"מ בעבור רשות השידור - ערוץ 1 וערוץ 8 -- הוט, בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה.
אורך: 4 פרקים, 60 דקות כל אחד
שפה: עברית ואנגלית, כתוביות בעברית
פורמט: 16:9 PAL
פרק 3 "אל ארץ תחתית": מהיום הרביעי למלחמה ברור להנהגה הישראלית שצה״ל אינו מסוגל להשיג הכרעה וכי גם הכאתו של צבא סוריה לא תשכנע את סאדאת להסכים להפסקת אש בלי התחייבות לנסיגה מלאה מסיני. ב-12 באוקטובר דיוויזיה עיראקית טרייה בולמת בגולן את פיקוד הצפון העייף. מפקד חיל האוויר מודיע שהפגיעה במטוסים ובטייסים מחייבת הפסקת אש בתוך יום או יומיים. ישראל מפצירה בקיסינג'ר להשיג לה הפסקת אש ומרימה דגל לבן. לאחר שבוע של מלחמה שוב נמצאת היוזמה בידי סאדאת -- האם יקבל את כניעתה של ישראל בפועל או יתפתה להתקדם בסיני, ובכך יאפשר לישראל לבצע תפנית במחיר דמים כבד?

תגובות
 • מזמן לא שמעתי כזאת תעמולה נגד ישראל, של חולשה עלובה, יאוש. לא הגזמתם? כל המכובדים כאן שהיו בתפקידים הבכירים, אתם אחראיים לכך. מה אתם רוצים ממדינת ישראל? כל התוכנית הזאת נשמעת לי כקידום מכירות של שלום מול מצריים. ישראל כיתרה ארמיה ה-3 המצרית. יכלה להשמיד אותה, אבל השאירה.

  Benyahu77Benyahu774 ימים לפני
 • אם בורא עולם לא ישמור עיר, שווא שקד שומר.

  אליהו א.ח.אליהו א.ח.13 ימים לפני
 • דברי רהב דברי רהב...לא שמעתי את הרוסים מכנים את הניצחון שלהם במלחמת העולם השניה, שעלה להם ב27 מיליון הרוגים, יותר מ10% מהאוכלוסייה, וחורבן של 50% מהתעשייה- תבוסה, הם חוגגים את הניצחון כל שנה. כך גם האחרים. כאן לקחו 4 ימי תבוסה והפכו אותם לחזות הכל. שכחו שבסוף היו אלו המצרים והסורים שנכנסו להיסטריה ורק לחץ כבד של ברה"מ וארה"ב מנע מישראל להגיע לקהיר ולדמשק.

  TheRosatusTheRosatus23 ימים לפני
 • זה מה שקורה שמשגעים שר ביטחון שניצח כבר כמה מלחמות גיבור ישראל עוד יש לפוליטיקאים את החוצפה להגיד לו מה לעשות ומתי לעשות אני לא יודע אם זה הוא שהחליט שלא ליתערב ולקחת במלחמה הזאת יותר מדי אחריות או שהוא וויתר בפרק השני רואים שהוא רוצה לתקוף ולתקוף ולבצר את החרמון וכך גם הוא בנה את צהל פתאום הממשלה מדברת איתו בסינית דברים על הגנה בלי טילים יותר מדי בלי ארטילריה ובלי הכלים הנכונים של הגנה בקיצור לך תעשה סלט כרוב עם פלפל חריף זאת הייתה הבעיה האמיתית. ועוד אפשר לראות עד כמה שההנהגה שיחקה אותה גברים מיתוך הארץ בחוץ הם לא וזה מה שקירב את כל הטנקים וגם היום נראה חולשה הזאב יבוא לטרוף זהו זה הכל אין מקום למפלגות שמאל כאלה ואחרים לא גנץ ולא שמנץ כי הם יביאו עלינו עוד מלחמות ! התרפסות וחולשה למען איזה הסכם יביא לנו עוד אסונות רק שלטון ימין שלא מוותר על אינץ' מהשטח ומראה חסינות ומכה חזק לא יביא מלחמות! זה עובד כבר 10 שנים ואינה אנחנו חותמים על הסכמי שלום תמורת שלום! לא שטח ולא נעליים! מזל שהיו את האמריקאים אני לא מדבר על המלחמה אני מדבר על המדיניות ! אחרת היינו גומרים כמו איזה מדינה נכחדת מלאה מהגרים. רק ימין ימין וזהו המדיניות והמלחמה צריכה ללכת יד ויד אם לא גם תכפיל את הצבא פי 4 לא יעזור אותו דבר קרה גם בוויטנאם באותו זמן אז האמריקאים מלומדים מאוד ומזל שהם סידרו לממשלה את הראש בזמן

  Playstation GamesPlaystation Games24 ימים לפני
 • אלי זעירא איו לך בושה חי עד גיל מופלג כשעל ידיו דם החיילים הצעירים ועדת אגרנט היתה צריכה להשליך אותך לכלא

  moshe levimoshe levi25 ימים לפני
 • חבל שערכו את הסדרה לא בצורה כרונולוגית. וחבל יותר שלא מראים את תושייתם של החיילים "הקטנים" בשטח, שהיא זו שבסוף הכריעה את הקרבות.

  miri greensteinmiri greenstein26 ימים לפני
 • לא חוכמה להיות חכם בדיבורים.אבל עם היהודי ידוע ביהירותו היססנותו ופלגנותו.עם לא חכם .עמחה.

  кукушкакукушка26 ימים לפני
 • פתיחון ארוך ומעצבן

  Yoram SteinYoram Stein27 ימים לפני
 • זה לא פשוט להיות פשוט , במקום כל הפרשנויות וכל הבילבולי מח שמלכתחילה גרמו לאבדות רבות היינו צריכים להערך למלחמה כמו שהזהיר אותנו חוסיין ולא לנסות לנסות לפרש מה הוא מנסה לומר פה. חמורים

  dror lavidror lavi28 ימים לפני
 • "זה שהפכתם את (מלחמת) יום כיפור לכישלון זה כל-כך יהודי! כל-כך נבזי! לא רק שדפקו אתכם בשבת, לא רק שדפקו אתכם ביום כיפור...לפי משחק המלחמה ב-1971 ציפו בצה''ל לניצחון במחיר של פי 7 חללים בחזית ובעורף!" - אלוף (מיל.) בני פלד ז''ל, נובמבר 2000

  A CA Cחודש לפני
 • מזל שהיה לנו את אראל שרון. זה שהחזר לצבא לאחר שהודח. זה שהיה לו ביצים להלחם בתעוזה עוד כשהקים את סירת מאה ואחת שהרגה רצחים מחבלים ירדנים,בדוים ופלסטנים. והציל אותנו במלחמת יום הכפרים. אגב כשלא רצו אותו במפאי,החליט להקים את הלכוד , ושהועף מתפקיד שר הבטחון והיה שר חקלאות הלך כנגד כול הסכוים והקים התנחלויות.

  lovenlightmanlovenlightmanחודש לפני
 • ערפאת ,רב המרצחים ששמעון פרס זל החזיר לכאן כפרטנר לשלום.ורצח בעקפין מאז הסכמי אסלו כמעט שלשת אלפים יהודים .

  lovenlightmanlovenlightmanחודש לפני
  • ערפאת היה עד יומו האחרון גם טרוריסט וגם פרטנר! צריך לנהל מו"מ עם טרוריסטים.

   ליה לדיז'נסקיליה לדיז'נסקי25 ימים לפני
 • תוכנית היסטורית וברמה

  רון לירון ליחודש לפני
 • ⁰⁰⁰00⁰⁰

  משה גיבלימשה גיבליחודש לפני
 • בכל מלחמות ישראל למרות שנצחנו...הפסדנו ❕❕

  ארץ ישראל מאז ,מתמיד ולעולםארץ ישראל מאז ,מתמיד ולעולםחודש לפני
  • @ארץ ישראל מאז ,מתמיד ולעולם מי שמפסיד לא מתקדם ולא מתפתח , ראה את ההבדלים ביננו לבין שכננו...

   mel68 mmel68 m24 ימים לפני
  • @mel68 m מי שמנצח לא מחזיר שטחים ומי שמנצח לא לוקח על עצמו את עזה וכו

   ארץ ישראל מאז ,מתמיד ולעולםארץ ישראל מאז ,מתמיד ולעולם24 ימים לפני
  • בכל מלחמות ישראל למרות שהפסדנו...ניצחנו ... בעיני המתבונן...

   mel68 mmel68 m24 ימים לפני
  • כי הממשלה -לדברי רפאל איתן ז"ל התנהגה תמיד בפחדנות. צהל נצח-למה אנחנו צריכים להחזיר את השטח? למה להתנהג כאלו הפסדנו? היום גם צבא אין לנו.

   lovenlightmanlovenlightmanחודש לפני
 • 35:35 הטיפשות של זעירא מתגלה במלואה אלו שאמרו לו לא להשתמש אמרו לו כן והוא מהסס ודוחה נכון היו אוסף של טעויות של כולם החל מחא מודעין שיריון שמפרקים 190 כונות של הטנקים בסיני ועד הקודקוד כולל כל המערכת המדינית שנרדמה ועצמה עינים

  רבקה כהןרבקה כהןחודש לפני
 • את כל המילחמות..יצרו ממשלות..מדינת עמלק..כדי שתמיד..יהיה מצב חירום..ותמיד תיהיה תחושה של פחד.וחרדה שיהיה אפשר לשלוט.בהם מכל הבחינות..שיהיה קל לקבל מהם מהעם את כל מה שרוצה המדינה..היום עם הפייקקורונה..רואים שאנשים מאמינים שהשלטון יודע מה הוא עושה..לכן קל להם ליצור שליטה על האזרחים..שמובלים לשחיטה..מבלי להרגיש!!

  Ari CAri Cחודש לפני
 • הַכֹּל נִרְשָׁם לְמַעְלָה לְטוֹבָה וְאָמַר: זֶה אֲנִי מַאֲמִין, וְגַם אֲנִי יוֹדֵעַ הַרְבֵּה בְּעִנְיַן זֶה, שֶׁכָּל הַתְּנוּעוֹת וְכָל הַמַּחֲשָׁבוֹת וְכָל מִינֵי הָעֲבוֹדוֹת שֶׁעוֹשִׂין בִּשְׁבִיל אֵיזֶה עֻבְדָּא [מעשה] שֶׁבִּקְדֻשָּׁה - אֵין שׁוּם תְּנוּעָה וְלֹא שׁוּם מַחֲשָׁבָה נֶאֱבֶדֶת כְּלָל. וּכְשֶׁזּוֹכִין לִשְׁבֹּר כָּל הַמְּנִיעוֹת וְלִגְמֹר הַעֻבְדָּא שֶׁבִּקְדֻשָּׁה, אֲזַי נַעֲשִׂין מִכֹּל הַתְּנוּעוֹת וְהַמַּחֲשָׁבוֹת וְהַבִּלְבּוּלִים, שֶׁהָיָה לוֹ בְּעִנְיָן זֶה קֹדֶם שֶׁשָּׁבַר וְעָבַר עַל כָּל הַמְּנִיעוֹת, בְּעֵת שֶׁהָיָה מְסֻפָּק וּמְבֻלְבָּל וְהָיָה עוֹמֵד עַל הַמִּשְׁקָל אִם לַעֲשׂוֹת דָּבָר זֶה, וְהַמְּנִיעוֹת הָיוּ מוֹנְעִים אוֹתוֹ מִכָּל צַד - אַחַר-כָּךְ כְּשֶׁזּוֹכֶה לַעֲבֹר עַל כָּל זֶה וְלִשְׁבֹּר הַכֹּל - אֲזַי נַעֲשִׂין מִכָּל הַמְּנִיעוֹת וּמִכֹּל הַמַּחֲשָׁבוֹת וְהַתְּנוּעוֹת וְהַבִּלְבּוּלִים הַנַּ"ל דְּבָרִים עֶלְיוֹנִים לְמַעְלָה בַּקְּדֻשָּׁה, וְהַכֹּל נִרְשָׁם לְמַעְלָה לְטוֹבָה, כָּל תְּנוּעָה וּתְנוּעָה שֶׁהָיָה לוֹ מִקֹּדֶם כַּנַּ"ל. אַשְׁרֵי כְּשֶׁזּוֹכִין לִקְפֹּץ וּלְדַלֵּג עַל כָּל הַמְּנִיעוֹת, וְזוֹכִין לִגְמֹר וְלַעֲשׂוֹת אֵיזֶה עֻבְדָּא טוֹבָה. (שיחות הר"ן, י"א)

  מוסיקה יהודיתמוסיקה יהודיתחודש לפני
  • הניצחון שלנו חייב להיות במניעת מלחמה.. לשמחתי אנו מקדשים את החיים ולצערי הם מקדשים את המוות.. הואיל ואת הנשק והאמונה שלהם קיימת להשמדתנו.. חובה עלינו להערך בהתאם צבאית ומדינית כאחד...וזה תמצית חיינו בשלב זה.. במקביל להפריח את השממה לפתח כלכלה. השכלה. סולידריות חברתית ובדגש לאיכות חיים טובה לאזרחים...

   Avi GiatAvi Giat23 ימים לפני
 • וואאא לא יאומן

  elka fishmanelka fishmanחודש לפני
 • נצח ישראל לא ישקר אדוני הוא האלוהים

  yosi1963 leviyosi1963 leviחודש לפני
 • ישראל: 2,656 הרוגים 7,251 פצועים 294 שבויים 102 מטוסים 25 תותחים סוללת טק"א 800 טנקים פגועים מהם 407 אבודים[4] מדינות ערב יחד: כ-20,000 הרוגים כ-35,000 פצועים 8,811 שבויים 555 מטוסים כ-570 תותחים 43 סוללות טק"א כ-2,250 טנקים 18 ספינות שלא ינסו להציג לכם את זה בכישלון של צהל!!!

  Tal ArbelTal Arbelחודש לפני
  • @lovenlightman אתה כותב דברים חמורים מאוד לגבי דיין פרס שרון, יש לך תיעוד על משהו או שהכל פרי דמיונך?

   Tal ArbelTal Arbelחודש לפני
  • @Tal Arbel קודם כול,כול הכבוד על הידע. אכן נצחנו במלחמה,כי שרדנו ומדנות ערב שאפו להשמיד אותנו לדעתי,כפי שהם שאפו גם במלחמת יום העצמאות ובנסי נסים הדפנו אותם,על גדרות הקבצים....זה מספרו של אורי אבנרי זל עדין אפטמי..ספר חובה ... המלחמה נעדה להחזיר למצרים את הכבוד של התבסה במלחמת ששת הימים. מדנות ערב הפרמטביות הבנו שאי אפשר לחסל אותנו,אם לא הצלחו לעשות זאת במלחמת יום כפור סביר שלעלם לא יצליחו. אבל הם כן יצלחו לפגע בנו דרך הפלסטנאים. גם ערפאת,רב המרצחים הבין שלא יצליח לחסל אותנו , והקים את ארגון הטרור ספטמבר השחור,שביצע חטפה של יהדים ,כלל ספרטאי מנכן זל, חטפת מטסים ופגעים רצחנים . המלחמה הראתה שאנחנו לא בלתי מנצחים , שכן נתן לפגוע בנו , ושיש שחתות גדולה אצל חלק מהגנרלים שלנו , כגון שמעון פרס זל,משה דיין זל אראל שרון זל. לדעתי דיין מכר אותנו בגלל הסכם סודי עם הנרי קסנגר ,מה,שהלך בתעלה שהוא סרב,שיפתחו צנורות של נפט ועוד מחדלים כדי שימותו לנו כמה שיותר חילים עבור הכבוד המסלמי. של סריה,מצרים ערב הסעודית. לדברי רפאל איתן זל שלחם בגברה במלחמת יום כפור כשלידו מוות ותבסות, כתב,בספרו ,ספורו של לוחם, שהוא,רצה להכנס למצרים שזה היה אפשרי לכבוש את קהיר אבל הממשלה פחדה מההשלכות...מעבר לוותור המטמטם על סיני.למה אנחנו צרכים לוותר על שטח לאחר שכבשנו אותו ?

   lovenlightmanlovenlightmanחודש לפני
  • @רבקה כהן בחזית המצרית, שאלת הניצחון שנויה במחלוקת, אף על פי שכוחות צה"ל הגיעו למרחק של כ-101 ק"מ מקהיר, פגעו פגיעה קשה במערך הנ"מ המצרי והטילו מצור על הארמייה השלישית, הצבא המצרי בכל זאת הצליח לכבוש שטחים ממזרח לתעלה מישראל תוך הדיפת המתקפות הישראליות וגרימת אבדות גדולות יחסית לצה"ל. חלק מהמחלוקת נובע מהשאלה: מה היו יעדיה של מצרים במלחמה? אם יעדיה היו מדיניים - לערער את ביטחון ישראל ואת כוח ההרתעה שלה, ולגרום לה להבין שלא משתלם להחזיק את סיני (כפי שמתבטא בהוראה האסטרטגית של סאדאת לשר הגנה אחמד אסמאעיל עלי מ-1 באוקטובר 1973[95] [לא הוכחו כנכונים מעולם] וכן בנאומו של סאדאת לאחר המלחמה) הרי שלמעשה יעדים אלו הושגו.אם יעדיה היו אזוריים - להחזיק שטח גדול בסיני בעזרת כוח צבאי רלוונטי הרי הם נכשלו (שכן מבחינה צבאית ארמייה מכותרת שנותקה מקו האספקה עוצמתה הצבאית קטנה יחסית)אם יעדיה של מצרים היו צבאיים - תפיסת השטח עד המעברים והתבססות בו (כמו שהתבטא בתוכנית מבצע באדר, נאומו של סאדאת לפני המלחמה ודוחות צבאים המראים שהמטרה הייתה השתלטות על סיני) הרי שהם נכשלו.אם יעדיה של מצרים היו כלכליים - היא השיגה את כל מטרותיה. פתיחת תעלת סואץ כחלק מהסכם הפרדת הכוחות בין ישראל למצרים. בשיח בישראל אודות שאלה זו מיוחס משקל רב למספר חללי צה"ל, ולא מיוחס משקל כלשהו לחללים בצבאות מצרים וסוריה, אף שהיה גדול פי תשעה. בין הטוענים לניצחון ישראלי נמנים מאיר פעיל, משה ארנס, ישראל טל, חיים הרצוג ואייל זיסר. בין הטוענים להפסד ישראלי נמנים יעקב חסדאי ועמוס ידלין. עמנואל ולד ואבי קובר טוענים שהמלחמה הסתיימה בתיקו.[96

   Tal ArbelTal Arbelחודש לפני
  • הפקוד העליון נכשל כולל שר,הבטחון משה,דיין זל שהיה,שאנן בחדשים שלפני המלחמה ממה,שהבנתי. גורדיש,דדו בר,לב רעדו ברב,המלחמה , לדברי רפאל איתן זל. הם רעדו מפחד והיו מנתקים מהשטח. ראית גם את משה דיין הזחוח ומלא בטחון מתראיין אז בטלוזיה מיואש. היו מפקדים וקצנים שלקחו יוזמה ולחמו בגברה כולל רפאל איתן זל ואראל שרון זל מגדלי לוחמי ומפקדיי ישראל לדעתי והם הצלו אותנו מתבסה. כולל מפקדי תנקים שהמשכו בגברה ,טנק אחד מול עשרות טנקים מצרים או,סרים..שחשבו שאם הישראלי מעיז לרדף אחריהם כנראה שיש מאחריו שורה של טנקים....כוח צביקה... גם כבשנו את החרמון חילי פלגה גמל של גולני ,בני מסס זל וחבריו שבקשי רצו לגייס לצבא. אנדאנים על גבעה שש עשרה. אבל זה עלה להם במאות הרגים לחטבת גלני ובטרטמות לכול החיים. הם ידעו שרבם לא יחזרו מהקרבות לכבש החרמון בחיים מהקרבות הקשים שהיו לדעתי קרב ששם את חטבת גולני על המפה.

   lovenlightmanlovenlightmanחודש לפני
  • דבורה שעוקצת מנצחת אפילו שמתה מיד. ישראל לא הבינה שמצרים לא ניסתה לכבוש את סיני אלא רק לתת מכה חזקה ולשבור את המעוזים וקו ברלב ולתפוס לזמן מועט שטח קטן בסיני והם הצליחו בגדול וזה הקונספציה שלא הבינו עובדה שישראל ויתר על סיני

   רבקה כהןרבקה כהןחודש לפני
ILworld